Szakbizottsági munka

Az Európai Parlamentnek 22 bizottsága van, ebből négynek vagyok tagja: a külügyekkel, az emberi jogokkal, az uniós költségvetés ellenőrzésével és a régiós fejlesztésekkel foglalkozóknak. Minden bizottság munkájához értenünk kell a csapatommal, ugyanis mindből érkeznek olyan javaslatok, amelyekről szavaznunk kell.

AFET

Kattints az egyik bizottság ikonjára, és tudj meg többet a munkánkról!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Hírleveleinkben tájékoztatunk az EP-ben folyó munkáról és a hazai közéletről.

Olvasd el az Adatkezelési tájékoztatónkat.

Hírlevél feliratkozás form

Szakbizottsági munka

AFET- Külügyi Bizottság

Az AFET az Európai Parlament külügyi bizottsága. Mondani sem kell, hogy a külügyek jelentősége az elmúlt időszakban jelentősen felértékelődött: a szomszédunkban ugyanis háború dúl, az orosz agresszió elleni fellépés Európa és Magyarország sorsát meghatározó kérdés lett. A külügyi bizottságban már az ukrajnai háború előtt is a demokrácia európai szintű védelmével, uniós külpolitikával foglalkoztam, azóta ez még fontosabb ügy lett.

A jövőre tekintve: töröljük el az Európai Tanácsban lévő egyhangú szavazás gyakorlatát!
A legfontosabb céljaim egyike az egyhangú szavazás eltörlése az Európai Tanácsban külpolitikai döntések esetén. Ma ugyanis egy tagállam döntése lebéníthatja Európát: ha Oroszország, Kína vagy más autokrácia sikeresen tud zsarolni vagy megvesztegetni egy európai vezetőt, az cselekvésképtelenné teheti az egész EU-t, ami abszurd.

Európát meghatározó játékossá kell tenni a globális színpadon. Azt is el szeretném érni, hogy az EU kereskedelem- és támogatáspolitikáját Európa geopolitikai érdekeinek megfelelően használjuk, és a kül- és biztonságpolitikai ügyekben a központi döntések legyenek meghatározók, ne a széttartó tagállami érdekek.

Eredményeim

Eredményeket is sikerült elérnünk. Az egyhangú döntéshozatal eltörlése mára európai szinten meghatározó téma lett, sok támogatóval. De a demokratikus szabályok megsértése kapcsán én hívtam fel a figyelmet arra, hogy Várhelyi Olivér, a Fidesz-kormány uniós biztosa összejátszik a szerb szélsőséges szeparatistákkal. Választási megfigyelőként voltam Grúziában, személyesen tájékozódtam a belorusz-lengyel határválságról, illetve jártam és tárgyaltam a háború megkezdése után az ukrajnai Lviv-ben is.

DROI- Emberi jogi Bizottság

Az úgynevezett DROI-bizottság emberi jogi ügyekkel foglalkozik az EU-n kívüli országokban. Nem kell messzire menni, hogy ennek aktualitását átérezzük: folyamatosan látjuk a híreket az orosz hadsereg által civilek sérelmére elkövetett háborús bűnökkel kapcsolatban, de én kiemelten fontos ügynek tartom például azt, ahogy a kínai diktatúra az ujgur kisebbséggel bánik – a XXI. században több százezer embert tartanak börtönökben és átnevelőtáborokban kizárólag a származásuk, nyelvük, szexuális orientációjuk vagy hitük miatt. Számos más példát is említhetnék, például a tisztességes választásokat követelő tüntetők üldözését Beloruszban vagy a rohingya népirtást Mianmarban.

A mi bizottságunk dönt arról, hogy az EU elismerje ezeket (és más) emberijog-sértéseket, és szankciókat, válaszlépéseket dolgozzon ki, amiket persze a kormányok hagynak jóvá. Az emberi jogok megsértése gyakran függ össze korrupcióval, bukni készülő diktátorok görcsös ragaszkodásával a hatalomhoz, így az egyik legfontosabb célkitűzésem az úgynevezett Majnyitszkij-szankciók kiterjesztése a korrupcióra is: az, hogy tűnjenek el az autokraták pénzei, yachtjai stb. az EU- ból, hogy az EU válaszoljon utazási tilalommal, lopással szerzett vagyonok befagyasztásával az emberi jogok megsértésére.

De tudjuk, hogy nemcsak politikusok képesek emberi jogok megsértésére, hanem profitéhes cégek is, főleg fejlődő országokban: ezért dolgozom azon, hogy az uniós gyökerű multinacionális cégek számára készüljön EU-s emberi jogi és környezetvédelmi szabályozás, amit be kell tartaniuk, bárhol is működjenek a világon.

 

Eredményeim

Ebben a munkában sikerült komoly eredményeket elérnem: hatalmas többséggel fogadták el azt a jelentésemet, amely arról szól, hogyan lépjen fel az EU a diktatúrák és emberi jogsértések ellen pénzügyi eszközökkel.

Emellett engem bíztak meg azzal is, hogy koordináljam a Megújuló Európa frakció munkáját e téren – tehát az én csapatom dönti el, mely téma milyen képviselőhöz kerül, és mi tehetünk javaslatot arról, milyen témák kerüljenek sürgősséggel az Európai Parlament ülése elé. Nem kell külön hangsúlyozni, mennyire fontos ez akkor, amikor a határozott és gyors reakción emberéletek múlhatnak.
A munka folyamatosan zajlik: jelenleg az EU multicégekre vonatkozó szabályozási javaslatát vizsgáljuk és próbáljuk meg javítani, és a Bizottság éppen most vizsgálja az emberi jogsértésekre adott pénzügyi válaszlépésekről szóló Cseh-jelentés követeléseit – amit remélhetőleg hamarosan átültetnek a gyakorlatba is.

A regionális fejlesztési bizottság

Az Európai Parlamentben a regionális fejlesztési bizottságban (REGI) a feladatunk hogy az uniós célkitűzések helyi szinten is megvalósuljanak. Ez elsőre talán furcsán hangozhat, de ez jelenthet pénzügyi támogatást vagy politikai intézkedést is: például a környezetvédelemért, a szegénység tartós felszámolásáért vagy a nők jogaiért való küzdelem nem lehetne sikeres anélkül, hogy helyi programokat szerveznénk, támogatnánk. Ebben az EP-s szakbiztosságban hisszük és valljuk, hogy nem lehet mindent felülről megoldani.

A REGI bizottságban a fő célkitűzésem, hogy a városok és települések Európában közvetlenül is pályázhassanak uniós támogatásokra. A hazánkban jelenlévő korrupció miatt a Magyarországnak szánt uniós pénzek is veszélybe kerültek. Ha a városok közvetlenül pályázhatnak uniós forrásokra, azzal el tudnánk érni, hogy a korrupt kormányok bűnei miatt ne a helyben élő embereket büntessék.

Eredményeim

Komoly eredményt is sikerült elérnem a bizottsági munka során: idén februárban fogadta el elsöprő többséggel az Európai Parlament elsöprő azt a Cseh-jelentést, ami tartalmazza a fenti célkitűzést, ahogy azt is, hogy a koronavírus utáni helyreállítási alapok egy része közvetlenül érkezzen meg a városokhoz.
(Hasonlóan fontos, hogy a kormány ne hagyhassa ki az uniós pénzek felhasználásából az önkormányzatokat és civil szervezeteket – az általam és munkatársaim által írt jelentés célkitűzése, hogy kötelező legyen konzultálni települések vezetőivel és civilekkel erről. A részletszabályok kidolgozása még folyamatban van, azonban a jelentés elfogadása is fontos előrelépés Magyarország számára.)

A költségvetési ellenőrzési bizottság

A költségvetési ellenőrzési (CONT) bizottság célja, hogy védjük az Európai Unió pénzügyi érdekeit. Ez a bizottság ellenőrzi és auditálja a különböző uniós intézmények működését, és őrködik afelett, hogy az uniós adófizetők pénzét a lehető leghatékonyabb módon költsék el. Ez magyar szempontból is fontos, hiszen ez a magyar adófizetők pénze is. Bár Magyarország nettó haszonélvezője az uniós tagságnak – ez azt jelenti, hogy évente több milliárd euróval (2020-ban például 4500 milliárd forinttal) több pénz jön az EU-ból, mint amennyit befizetünk –, nekünk is hozzá kell járulnunk az Unió működési költségeihez.

Szintén ebben a bizottságban foglalkozunk a csalások, pénzügyi visszaélések visszaszorításával, és javaslatokat teszünk arra is, hogyan csökkenthetjük a visszaéléseket és a korrupciót.
Fontos, hogy legyen egy átlátható, bárki számára elérhető lista az uniós pénzek végfelhasználóiról, ne lehessen céghálókban eltüntetni az EU-s pénzt. Minél átláthatóbb a pénzügyi támogatási rendszer, annál kevésbé valószínű, hogy vissza lehet élni vele.

Eredményeim

A harmadik, általam és kollegáim által írt, nevemet viselő jelentés az Európai Unió pénzügyi érdekinek védelméről szól. A jelentés összegzi, majd levonja a szükséges következtetéseket is azzal kapcsolatban, hogy meg kell újítanunk az EU csalásellenes struktúráját, erősítenünk kell az intézményeket és az Uniós, valamint a tagállami együttműködő szerveket.

Célunk, hogy elkerüljük az átfedéseket és maximálisan ki tudjuk aknázni a bennük rejlő lehetőségeket. Javítani kell az információcserét e szervek és a tagállamok között, a meglévő intézményeket pedig meg kell erősítenünk költségvetési eszközökkel és személyzettel.
Nem engedhetjük meg, hogy az Európai Unión belül olyan rendszereket finanszírozzunk, melyek belülről bomlasztják az integrációt. Ez a jelentés szigorúbb és átláthatóbb pénzügyi keretrendszer kialakítása érdekében született, közösségünknek fel kell ismernie, hogy javítanunk kell a jelenlegi eszközök alkalmazásán