Miért dolgozom?
Sokszor éri az Európai Parlamentet az a kritika, hogy „távol” van az emberektől. Én ezen szeretnék változtatni.
Óriási megtiszteltetés a magyar embereket képviselni Európában, és meg szeretném mutatni, hogy pontosan hogyan dolgozom Brüsszelben és Strasbourgban.
Az EU-val a magyarok leggyakrabban a hozzánk áramló milliárdok kapcsán találkoznak. Esetleg élvezik a nyitott határokat vagy az uniós programokat. És persze eljut hozzájuk a kormány – néha túlzó, néha pedig irreális – kritikája is.
A valóság viszont bonyolultabb, de szerencsére nem kevésbé érdekes.

Renew Europe

A harmadik legnagyobb európai képviselőcsoport, a Megújuló Európa (Renew) alelnökeként dolgozom. Ez a frakció az Európai Parlament közepe; sokszor a mi belső vitáinkon dől el a többség.

Z

Aktív munka az EP-ben

Emellett tagja vagyok négy bizottságnak is: a külügyekkel, az emberi jogokkal, az uniós költségvetés ellenőrzésével és a régiós fejlesztésekkel foglalkozó bizottságoknak.

/

Közelebb hozom Európát

És persze járom Magyarországot is: az elmúlt hónapokban több mint 10000 kilométert utazva több ezer magyar emberrel találkoztam. Megpróbálom közelebb hozni hozzájuk, hozzánk Európát.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Hírleveleinkben tájékoztatunk az EP-ben folyó munkáról és a hazai közéletről.

Olvasd el az Adatkezelési tájékoztatónkat.

Hírlevél feliratkozás form

Hogyan működünk az Európai Parlamentben?

Egy európai parlamenti képviselő egy kicsit más pozícióban van, mint egy magyar parlamentben politizáló társa. Alapvetően mi is jogszabályokat írunk, de az Európai Parlament nem kezdeményezhet jogalkotást, szemben mondjuk egy magyar parlamenti frakcióval.

 

 

Mit csinál egy EP-képviselő

 

Nagyon fontos ugyanakkor, hogy mi az Európai Parlament pozíciója egy-egy kérdésben, ugyanis megvétózhatjuk vagy módosíthatjuk a javaslatokat. Tehát ha a magyar érdekeket képviseljük – például azt, hogy a kisebb tagállamok több támogatást kapjanak, vagy azt, hogy erősebben ellenőrizzék a demokratikus normák megsértését minden országban –, többséget kell teremtenünk mögé, hiszen az Európai Parlamentben a képviselők nem vezényszóra szavaznak.Emellett mi, Európai Parlamenti képviselők ellenőrizzük az Európai Bizottság munkáját, mi szavazunk a testület kinevezéséről és a tagok esetleges visszahívásáról is. Mi felügyeljük az EU költségvetését is, sőt, én tagja vagyok a kifejezetten ezzel foglalkozó bizottságnak is – három másik mellett.

Hozzászólunk a parlamenti (plenáris) ülésen, ha az országunk vagy az általunk képviselt európai ügyek szempontjából fontos, és meghallgatjuk a bizottságokban a szakértőket bizonyos ügyekben. Nehezen tudnánk például felelősen dönteni az ukrajnai háború ügyében, ha nem hallgatnánk meg a feleket vagy biztonságpolitikai szakértőket – de ugyanez igaz adópolitikai, kereskedelmi vagy jogállami kérdésekre is.

És persze folyamatos kapcsolatban állunk európai döntéshozókkal és a magyar választóinkkal is, ugyanis ez segíti legjobban a magyar érdekek képviseletét.

Magyarországot, a magyar embereket képviselem az Európai Parlamentben, de ezzel együtt számos olyan szakterület van, amikkel kiemelten foglalkozom munkám, az európai jogalkotás során. Ezek közül is kiemelkedik a jogállamiság ügye, ugyanis hiszem és vallom, hogy az Európai Unió összes tagállamában meg kell őriznünk és erősítenünk kell a demokratikus alapértékeket, ahol pedig megpróbálnak letérni erről az útról, ott megálljt kell parancsolnunk ezeknek a káros, autokratikus folyamatoknak.

Kiemelten fontos foglalkozni Európa jövőjével és az Európai Unió külpolitikájával, ugyanis csak egy erős és egységes Európa, benne egy erős és egységes Magyarország lehet közös sikerünk kulcsa, a jövő záloga. Közösségünknek a külpolitikai folyamatok alakítójának kell lennie, nem követőeinek, a saját kezünkbe kell vennünk a sorsunkat és az embereket meghallgatva kell olyanná formálnunk az Európai Uniót, amit mindannyian a sajátunknak érzünk.

Az Európai Unió elsősorban egy értékközösség, nem pedig egy bankautomata, európai jogalkotóként pedig kiemelten fontos a számomra, hogy az uniós források megérkezzenek oda, ahová valóban szánják azokat. Éppen ezért munkám fontos sarokköve a korrupció elleni küzdelem, az uniós források feltétlen védelme.

Az Európai Unió egy befogadó közösség, ahol az egyik legfontosabb közös értékünk az esélyegyenlőség. Ez az érték nemcsak a munkám során fontos a számomra, hanem a mindennapokban is, hiszem, hogy az embereket, szülessenek bárhová, legyenek bármilyen álmaik, ugyanazok az esélyek járnak nekik. Ez az európaiság eszményének legfontosabb építőeleme.

Képviselőként a kezdet kezdetétől prioritás volt a számomra, hogy munkám során hangsúlyosan foglalkozzam a nők jogaival. Azzal, hogy Európában egy élhető és biztonságos világot teremtsünk a nőknek. Egy olyan világot, ahol ugyanazok az esélyek és jogok illetik meg a nőket, és ahol ugyanazért a munkáért ugyanazt a fizetést kapják meg, mint férfi kollégáik.

Mit mondanak a számok?