Eredményeim

Az elmúlt években három olyan átfogó jelentést (Cseh-jelentést) írtam meg és fogadtatunk el, amelynek szerintem komoly hatása lehet Európa jövőjére: az Európai Unió pénzügyeinek védelméről, a korrupcióról és emberi jogokról, illetve a koronavírus utáni újraépítésről, amely például lehetővé teszi, hogy a jövőben ne csak kormányok, de városok és kerületek is uniós pénzekhez jussanak.

Cseh Katalin

EP képviselő, Renew Europe

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Hírleveleinkben tájékoztatunk az EP-ben folyó munkáról és a hazai közéletről.

Olvasd el az Adatkezelési tájékoztatónkat.

Hírlevél feliratkozás form

A jogállamisági mechanizmus

Az Európai Unió ezermilliárdokkal többet ad Magyarországnak minden évben, mint amennyit hazánk befizet az EU-ba. Ezeknek a pénzeknek a jelentős részét azonban a kormány ellopja. Nem véletlen, hogy a leggazdagabb magyarok listáját vezető Fidesz-közeli üzletemberek és strómanok jelentős része uniós pénzből gazdagodott és gazdagodik meg. Százmilliárdokról beszélünk, amiket kórházakra, iskolákra és munkahelyekre kell fordítani.

Ez a magyar emberek pénze – lenne. Azonban az Európai Unió korábban nem rendelkezett olyan eszközzel, amivel hatékonyan tudott volna fellépni az ellen, ha megcsapolják ezeket a forrásokat. Az uniós ügyészségből a magyar kormány még kimaradhatott.

 

Miért van szükségünk a Jogállamisági Mechanizmusra?

Legyen világos: a jogállamisági mechanizmus megindítása a magyar kormány ellen a magyar emberek legfőbb érdeke. Olyan, mintha egy rendőrt állítanának arra a sarokra, ahol korábban többször is kiraboltak minket. A jogállamisági mechanizmus célja, hogy rákényszerítse a korrupt kormányokat az áltáthatóbb, tisztább működésre, a jogsértések befejezésére.

A jogállamisági mechanizmus kidolgozásánál egyedüli magyarként ültem a tárgyalóasztalnál. Úgynevezett árnyékrapportőrként a szabályozás egyik előterjesztője voltam. A kormánypropaganda számos valótlanságot állít a jogállamisági mechanizmusról – a valóság azonban az, hogy ha a magyar kormány nem lenne a Holdról is szabad szemmel látható módon korrupt, soha nem indult volna meg a jogállamisági mechanizmus ellenük.

Azt remélem, a jogállamisági mechanizmussal sikerül rábírni a mindenkori magyar kormányt egy olyan működésre, ahol az uniós pénzek sokkal nagyobb százaléka jut el a magyar emberekhez, nem pedig néhány tucat kormányközeli oligarchához.

Jelentés a városi térségek előtt álló kihívásokról a Covid-19 utáni korszakban

A jelentés arról szól, hogy a városok közvetlenül is juthassanak uniós forrásokhoz, lévén, hogy helyben sokkal inkább tisztában vannak az emberek valódi igényeivel. Egyértelmű, hogy az EU-s forrásoknak ez az egyik legjobb felhasználási módja.

A jelentés arra ad választ, hogyan lehetnek felkészültebbek és ellenállóbbak a városok, ezáltal a régiók, hogyan lehetnek azok olyan helyek, ahol jó élni, különösképpen egy világjárvány utáni időszakban.

Azért fontos, hogy a városok közvetlen forrásokhoz juthassanak, mivel a jelenlegi magyar kormány sorozatos hibái miatt veszélybe kerültek ezek a pénzek, azonban a magyar embereknek és gazdaságnak szüksége van ezekre a forrásokra. Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a városok sokkal inkább tisztában vannak a helyben élő emberek igényeivel, így tényleg az embereket érdeklő, az életminőségüket javító fejlesztések valósulhatnak meg.

Nem szabad, hogy a kormány hibáinak az árát a városokban élők fizessék meg!

A jelentés továbbá arra is kitér, hogy a tagállamoknak ratifikálniuk kell az Isztambuli Egyezményt, hogy élhetőbb és biztonságosabb világot teremtsünk a nőknek. Európai szintű megoldást kell találnunk a nők fizetetlen és alulfizetett gondozási munkájának problémájára, valamint támogatnunk kell a nőket a digitális készségek elsajátításában is. Kiemelt célunk a nemek közötti egyenlőség megteremtése, valamint az, hogy magas színvonalú bölcsődei és idősgondozási ellátást biztosítsunk.

Jelentés a korrupcióról és az emberi jogokról szóló ajánlásáról

Az Európai Uniónak fel kell lépnie az autoriter vezetők ellen. Ez a jelentés a korrupció, valamint az emberi jogsértések kapcsolatát járja körül.

Hiszem, hogy a demokráciáért folytatott harc mindig a korrupcióellenes harcot is jelenti: fel kell ismernünk a meglévő, szoros kapcsolatot a korrupció és az emberi jogok semmibe vétele között ahhoz, hogy harcolni tudjunk az egyre jobban terjedő autokrácia ellen, olyan európai szankciós rendszert kell létrehoznunk, amivel felléphetünk a korrupciós bűncselekmények elkövetői ellen, akkor is, ha azok strómanok vagy épp gyerekkori jóbarátok.

Ebben a jelentésben az oligarchákkal szembeni szankciók hatékonyabb használatát követeljük és szigorúbb átvilágítást szorgalmazunk az olyan szektorokban is, mint a pénzügy és az ingatlanügy. Továbbá pénzügyi támogatást és jogi védelmet követelünk a politikai aktivistáknak és az újságíróknak, akik a legerősebb szövetségeseink az autokraták és az oligarchák elleni a harcban, és akiket soha nem szabad, hogy elhallgattassanak vagy megfélemlítsenek az autoriter rezsimek vezetői.

Az Európai Unió pénzügyi érdekeinek védelme

A 2020-as esztendő volt a 2014-2020-as hétéves költségvetési keret utolsó éve, ugyanakkor ez volt az új, 2021-2027-es, újabb hétéves pénzügyi keret, valamint a jogállamisági mechanizmus  elfogadásának éve is, valamint ekkor okozott mérhetetlen károkat a gazdaságunkban a koronavírus-járvány.

Ez a jelentést mindezt összegzi, majd levonja a szükséges következtetéseket is: meg kell újítanunk az EU csalásellenes struktúráját, erősítenünk kell az intézményeket és a szerveket. Ehhez azonban hatékonyabb és eredményesebb koordinációra és együttműködésre van szükség az Európai Bizottság, az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF), az Európai Ügyészség (EPPO), az Europol és az Eurojust, sőt a tagállamok szervei között is. Célunk, hogy elkerüljük az átfedéseket és maximálisan ki tudjuk aknázni a bennük rejlő lehetőségeket. Javítani kell az információcserét e szervek és a tagállamok között, a meglévő intézményeket pedig meg kell erősítenünk költségvetési eszközökkel és személyzettel.

Természetesen a jelentés érinti a jogállamisági mechanizmust is, aminek kidolgozásában szintén részt vettem, egyedüli magyar EP-képviselőként.

Nem engedhetjük meg, hogy az Európai Unión belül olyan rendszereket finanszírozzunk, melyek belülről bomlasztják az integrációt. Ez a jelentés szigorúbb és átláthatóbb pénzügyi keretrendszer kialakítása érdekében született, közösségünknek fel kell ismernie, hogy javítanunk kell a jelenlegi eszközök alkalmazásán